Tarihçe

Türk Müziği Korolar Festivali müzik eğitimcisi Hicran Temur’un koordinatörlüğünde ilk kez 23-25 Mayıs 2016 tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilmiştir. Bu festival yurt içi ve yurt dışından 16 amatör TSM korosu ile Türkiye’nin önde gelen ses ve saz sanatçılarına ev sahipliği yapmıştır. Festivalde Kutlu Payaslı, Engin Çır, Erol Sayan, Ayşe Taş, Göksel Baktagir gibi duayen sanatçılar bilgi ve deneyimlerini çalıştaylarla katılımcılara aktarırken, finalde çok sevilen ses sanatçıları Atakan Aktaş, Canan Sezgin Geylan, Çiğdem Gürdal, Mine Geçili, Nusret Yılmaz, Şükrü Türkmen ve Yahya Geylan sahne almıştır. 

Festivalin büyük ilgi görmesi ve gelen yoğun istekler üzerine 2019 yılından itibaren Müzik Eğitimi Yayınları’nın ev sahipliğinde ve her yıl düzenli olarak farklı şehirlerde yapılmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede 2019 yılında Gürcistan’ın Batum şehrinde 13-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında yaklaşık 250 kişinin katılımıyla “2. Uluslararası Batum Türk Müziği Festivali” gerçekleştirilmiştir. Yarışma formatında olmayan festivale T.C. Dışişleri Bakanlığı Batum Başkonsolosluğu’nun da katkılarıyla Türkiye’nin ve KKTC’nin değişik şehirlerinden 12 farklı koro katılmıştır. Batum State Music Center ve Zakaria Paliashvili Music School’da gerçekleşen konserlere Batum halkı büyük ilgi göstermiştir. Onursal Başkanlığını müzik eğitimcisi Prof. Dr. Süleyman Tarman’ın yaptığı festivalin değerlendirme kurulunda; T.C. Kültür Bakanlığı sanatçıları Çiğdem Gürdal, Filiz Furuncuoğlu Başıbüyük, Şükrü Türkmen ve TRT Sanatçısı Mine Geçili yer almıştır. 

3. Uluslararası Türk Sanat Müziği Korolar Festivali ise Müzik Eğitimi Yayınları tarafından Mardin Valiliği ve Mardin Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nın izni ve desteğiyle Mardin’deki Kamor Millet Bahçesinde gerçekleştirilmiştir. 20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Kamor Amfi Tiyatrosu’nda yapılan konserlerde Almanya/Hamburg, KKTC/Gazimağusa, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den katılan 10 Türk Sanat Müziği korosu ile 330 korist yer almıştır. Konser bitiminde Mardin Valisi Mahmut Demirtaş tarafından Festival Koordinatörü Hicran Temur ve Festival Onursal Başkanı Prof.Dr. Süleyman Tarman’a Mardin’e sağladıkları bu güzel kültürel ve sanatsal katkı için teşekkür plaketi verilmiştir. Basına konuşan Vali Demirtaş, Mardin’de herhangi bir güvenlik sorunu olmadığının altını çizerek amfi tiyatroyu hınca hınç dolduran Mardinlilere ve festivale katılan korolara teşekkür ederek herkesi bu büyülü şehri ziyaret etmeye davet etmiştir.

4. Uluslararası Türk Sanat Müziği Korolar Festivali 21-25 Eylül 2022 tarihleri arasında Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ile Hatay Expo Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilmiştir. Bu festivale yurt içinden ve dışından 10 koro ile 350 korist katılmıştır.

5. Uluslararası Türk Sanat Müziği Korolar Festivali 11-15 Ekim 2023 tarihleri arasında Manavgat Belediyesi ev sahipliğinde Manavgat Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Bu festivale yurt içinden ve dışından 10 koro ile 320 kişi katılmıştır.

6. Uluslararası Türk Müziği Korolar Festivali 14-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında Mısır’ın gözde turistik kendi Şarm El-Şeyh kentinde gerçekleştirilmiştir. Bu festivale yurt içinden ve dışından 6 koro ile 230 korist katılmıştır. Festival konserlerinin yanı sıra Piramitler ve Mısır müzesi gezisi yapılmış ve bütün koristlerimiz buradan unutamayacağı anılarla dönmüşlerdir.

Hemen Paylaş